Logotypy Fundusze Europejskie dla Lubelskiego, Flaga Polski z napisem "Rzeczpospolita Polska". Logo województwa lubelskiego z napisem "Lubelskie. Smakuj życie!", promujące region lubelski.

Lubelska Akademia Lepszej Przyszłości

Zapraszamy do udziału w projekcie „Lubelska Akademia Lepszej Przyszłości”, który daje wyjątkową szansę na zwiększenie swoich kompetencji zawodowych, społecznych oraz aktywne wejście na rynek pracy! Jeśli jesteś osobą bezrobotną lub bierną zawodowo, mieszkasz w województwie lubelskim i potrzebujesz wsparcia, ten projekt jest dla Ciebie. Oferujemy kompleksową pomoc dostosowaną do Twoich potrzeb – od indywidualnego doradztwa zawodowego, przez specjalistyczne szkolenia i staże, aż po wsparcie psychologiczne i prawne. Nie zwlekaj, skorzystaj z okazji i rozpocznij nową ścieżkę zawodową!

Informacje o projekcie

Okres realizacji projektu: Od 1 października 2024 r. do 31 stycznia 2026 r.

Projekt jest realizowany w ramach Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027, działanie 8.1, mające na celu wspieranie aktywnego włączenia społecznego i zwiększanie zdolności do zatrudnienia.

Dofinansowanie z UE: 1 983 497,76 zł

Wkład własny: 104 394,62 zł

Plakat Projektu Lubelska Akademia Lepszej Przyszłości

Cel projektu

Głównym celem projektu jest zwiększenie zdolności do zatrudnienia oraz aktywnego udziału w życiu społeczno-zawodowym 90 osób (54 kobiety, 36 mężczyzn) w województwie lubelskim, które są bezrobotne lub bierne zawodowo. Projekt skierowany jest szczególnie do osób wykluczonych społecznie, zagrożonych ubóstwem, a także osób z niepełnosprawnościami.

Grupa docelowa

Projekt jest skierowany do mieszkańców województwa lubelskiego, którzy znajdują się w trudnej sytuacji na rynku pracy. Zapraszamy osoby bezrobotne oraz bierne zawodowo, które z różnych powodów borykają się z problemami wykluczenia społecznego lub zagrożenia ubóstwem. Projekt oferuje szczególne wsparcie osobom zmagającym się z barierami, które utrudniają aktywność zawodową, w tym osobom z niepełnosprawnościami. Grupę docelową stanowi 90 osób bezrobotnych lub biernych zawodowo, w tym co najmniej 72 osoby bierne zawodowo oraz co najmniej 9 osób z niepełnosprawnościami.

Rodzaje wsparcia w projekcie

  • Diagnoza sytuacji i Indywidualna Ścieżka Reintegracji (IŚR)
    Każdy uczestnik projektu weźmie udział w indywidualnych spotkaniach z doradcą zawodowym, który oceni sytuację społeczno-zawodową uczestników i opracuje indywidualny plan działań.
  • Grupowe treningi kompetencji społecznych
    Każdy uczestnik weźmie udział w trzech treningach wybranych spośród czterech tematów (komunikacja interpersonalna, autoprezentacja, asertywność, radzenie sobie ze stresem).
  • Indywidualne poradnictwo
    Zawodowe (jobcoaching), psychologiczne i prawne, dostosowane do indywidualnych potrzeb uczestników.
  • Szkolenia zawodowe
    Uczestnicy wezmą udział w szkoleniach dostosowanych do ich potrzeb, trwających średnio 120 godzin (15 dni po 8 godzin).
  • Staże
    Co najmniej 80% uczestników odbędzie średnio 4-miesięczne staże zawodowe, aby zdobyć praktyczne umiejętności i doświadczenie zawodowe.
  • Indywidualne pośrednictwo pracy
    Każdy uczestnik otrzyma pomoc w znalezieniu zatrudnienia i przygotowaniu się do procesu rekrutacyjnego.

Wsparcie towarzyszące
Uczestnicy mogą skorzystać ze zwrotu kosztów dojazdu oraz kosztów opieki nad dziećmi do 7 roku życia lub osobami zależnymi.

Biuro Projektu

Al. IX Wieków Kielc 6/17
25-516 Kielce
Tel. kom.: 509 999 925, 509 999 929
e-mail: biuro@fundacjachallenge.org
www: https://fundacjachallenge.org/

Dokumenty rekrutacyjne

Zasady równościowe

Projekt jest zgodny z zasadami równości szans Kobiet i Mężczyzn oraz równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla OzN.

Projekt prowadzi do niwelowania barier równościowych na każdym etapie udzielanego wsparcia poprzez następujące działania:

  1. zachęcanie kobiet i mężczyzn do szkolenia się i podejmowania aktywności zawodowej w zawodach zgodnie z własnymi zainteresowaniami i predyspozycjami, które nie są stereotypowo przypisane do ich płci;
  2. założenie udziału większej liczby kobiet, ze względu na zidentyfikowane bariery równości płci w obszarze interwencji projektu;
  3. zadbanie o zachowanie zasady równości szans w trakcie rekrutacji i podczas tworzenia grupy docelowej z uwzględnieniem sytuacji osobistej, domowej i zawodowej kobiet i mężczyzn;
  4. prowadzenie równościowej kampanii informacyjno-promocyjnej m.in. różne kanały, stosowanie języka wrażliwego na płeć, wykorzystanie różnorodnych, niestereotypowych i nietradycyjnych wizerunków kobiet i mężczyzn np. unikanie portretowania kobiet i mężczyzn w sytuacjach stereotypowych;
  5. organizację rekrutacji, poradnictwa zawodowego, szkoleń/kursów zawodowych w czasie oraz miejscu dostosowanym do potrzeb kobiet - harmonogram wszystkich form wsparcia umożliwiający godzenie udziału w projekcie z obowiązkami opiekuńczymi/rodzinnymi/zawodowymi;
  6. zwrot kosztów opieki nad dzieckiem / osobą zależną na czas uczestnictwa w projekcie dla części uczestników (głównie kobiet) wykazujących taką potrzebę.

Wskaźniki realizacji projektu zostały określone w podziale na płeć na podstawie zdefiniowanych problemów grupy docelowej.

Zakres pełnych informacji i dokumentów dotyczących Zasad równości szans Kobiet i mężczyzn oraz równości szans i niedyskryminacji można znaleźć w linkach poniżej:

Projekt zapewnia kompleksowe wsparcie, które pozwoli uczestnikom na zwiększenie swoich szans na rynku pracy oraz aktywny udział w życiu społecznym. Serdecznie zapraszamy!

#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE