Projektowanie uniwersalne przestrzeni

Projektowanie uniwersalne to filozofia i podejście do tworzenia produktów, otoczenia i przestrzeni w taki sposób, aby były one dostępne dla wszystkich grup osób, w tym niepełnosprawnych, starszych i obcokrajowców, bez potrzeby dodatkowej adaptacji czy przerabiania istniejących elementów.

Koncepcja ta wyrównuje szanse wszystkich członków społeczeństwa w dostępie do dóbr, usług i możliwości korzystania z przestrzeni, ze szczególnym uwzględnieniem grup, których funkcjonowanie jest utrudnione z różnych powodów. Projektowanie uniwersalne wywodzi się z wcześniejszej koncepcji projektowania bez barier, ale rozszerza ją, uwzględniając również estetykę nowych rozwiązań.

Ze względu na wydłużającą się długość życia, starzenie się społeczeństwa oraz rozwój nauki i medycyny, który pozwala osobom z różnymi niepełnosprawnościami lepiej funkcjonować, koncepcja ta będzie zyskiwała na popularności. Już dziś warto ją poznać i zacząć stosować.

Zastosowanie projektowania uniwersalnego jest szerokie. Przykłady to podjazdy na schody dla osób na wózkach, niskopodłogowe autobusy, kontrastowe oznaczenia na schodach dla słabowidzących i niewidomych oraz różne poziomy wysokości kuchennych blatów w ogólnodostępnych pomieszczeniach kuchennych. Projektowanie uniwersalne obejmuje również dostępność cyfrową i technologiczną.

Stojący mężczyzna w okularach, elegancko ubrany, przegląda dużą kartkę papieru. Wygląda na projektanta lub architekta analizującego plany.

Podstawowe zasady projektowania uniwersalnego to:

  1. Równa użyteczność (equitable use)
  2. Elastyczność użytkowania (flexibility in use)
  3. Prostota i intuicyjność (simple and intuitive)
  4. Zauważalna informacja (perceptible information)
  5. Tolerancja błędu (tolerance for error)
  6. Niewielki wysiłek fizyczny (low physical effort)
  7. Wymiary i przestrzeń dostępne i użyteczne (size and space for approach and use)

Podsumowanie

Projektowanie uniwersalne to strategiczne podejście do planowania i projektowania przestrzeni oraz otoczenia, mające na celu promowanie inkluzywnego społeczeństwa, zapewniającego równość w dostępie do życia społecznego wszystkim obywatelom, bez względu na różne czynniki.